Yeşil etiketi olmayan asansör güvenilir mi?

Her gün çoluk çocuk bindiğimiz asansörlerde, yeşil etiket olup olmadığına hiç dikkat ettiniz mi? “Yeşil etiketi olmayan asansörlere binmeyin” uyarısı yapan Isgcevre.com Mevzuat Portalı Kurucu Ortağı Ayşegül Nuhoğlu, “Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği’ne göre her asansörün bir kimliği ve asansörün görünür bir yerine asılı yeşil etiketi olmalı. Ülkemizde birçok asansör bina ile aynı yaşta ve bu asansörler ciddi bir tehlike. Apartman sorumlularını bir kez daha uyarmak istiyoruz, çünkü yaşanacak herhangi bir kazadan onlar sorumlu” uyarısında bulundu.

“Mevzuat okumayı kolaylaştırmayı ve cezaları azaltmayı hedefliyoruz”
Değişen mevzuatların yer aldığı, mevzuat karşılaştırmalarının yapılabildiği, yükümlülüklerin yer aldığı ve sistem üzerinden yıllık faaliyet planlarının yapılabildiği isgcevre.com Mevzuat Portalı, bugün Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarının, denetim firmalarının referans noktası haline geldi. Isgcevre.com Mevzuat Portalı Kurucu Ortağı Ayşegül Nuhoğlu, “Mevzuat okumaya zaman ayırmıyor ve mevzuat okumamaktan kaynaklanan kurumsal cezalara maruz kalıyoruz. Sadece 2015 yılı Haziran ayına kadar 77 adet mevzuat değişikliği oldu. Hayata geçirdiğimiz mevzuat portalı ile mevzuat okumayı kolaylaştırmayı ve cezaları azaltmayı hedefliyoruz” dedi.

Aynı zamanda Çevre Mühendisi ve A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olan Ayşegül Nuhoğlu apartman sorumlularını uyararak “Bina ile aynı yaşta olan asansörler, kaçak akım rölesi olmayan elektrik tesisatları, kontrol edilmeyen yangın söndürme cihazları konutlarda yaşanabilecek sıkıntılarda ciddi risk oluşturuyor” dedi.

Nuhoğlu; yakın geçmişte resmi gazetede yayımlanan Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği’ni referans göstererek konutları, siteleri ve apartman sakinlerini iş sağlığı güvenliği konusunda uyardı.

Asansör Güvenliği İçin Bilmemiz Gerekenler:
Her asansörün bir kimlik numarası olmalıdır.
Periyodik kontroller Bakanlık tarafından yetkilendirilen ve ilgili idare ile protokol imzalayan A tipi muayene kuruluşu tarafından yapılmalıdır.
Bina sorumlusu, asansörün güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak üzere ayda bir kez bakımını ve yılda bir kez periyodik kontrolünü yaptırmaktan, bakım ve periyodik kontrol ücretinin ödenmesinden sorumludur.
Periyodik kontrol sonuçları kusursuz, hafif kusurlu, kusurlu ve güvensiz olmak üzere dört grupta değerlendirilir.
Güvensiz olarak tanımlanan asansörün 30 gün içerisinde güvenli hale getirilmeden çalıştırılmasından doğabilecek can ve mal kaybından bina sorumlusu mesuldür.
Yeşil etiket: Kusursuz olarak tanımlanan asansörler

Mavi etiket: Hafif kusurlu olarak tanımlanan asansörler
Sarı Etiket: Kusurlu olarak tanımlanan asansörler
Kırmızı Etiket: Güvensiz olarak tanımlanan asansörler

Kırmızı renkli bilgi etiketi iliştirilen ve güvensiz olarak tanımlanan asansörün kullanımına bina sorumlusu tarafından izin verilmez. Bu asansörün en fazla otuz gün içerisinde güvenli hale getirilmesi bina sorumlusu tarafından sağlanır. Bu süre sonunda, A tipi muayene kuruluşu tarafından takip kontrolü yapılır. Takip kontrolü neticesinde güvenli hale getirilmediği belirlenen asansör, ilgili idare tarafından mühürlenerek hizmetten men edilir.

2 Comments

 1. Asansör etiketi dedi ki:

  Merhabalar, internetten okuduğum bir makaleye göre asansörümüz bir sonra ki bakımda kırmızı etiket alacak. Bazı şartları yerine getirmiyormuş. Acaba sizin fiyatlarınız nedir?

  • Ayşegül Nuhoğlu dedi ki:

   Merhaba,
   Biz asansör bakımı ile ilgili hizmet vermiyoruz. Asansörlerin periyodik kontrolleri ile ilgili Makina Mühendisleri Odasından destek alabilirsiniz.
   Firmamız; ISO Entegre yönetim sistemleri, iş güvenliği ve çevre mevzuatı konularında danışmanlık ve eğitim hizmeti vermektedir.
   İlginize teşekkür eder iyi çalışmalar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir